Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Qo‘riqlash bosh boshqarmasida, Funksional ko‘pkurash federatsiyasi raisi, Milliy gvardiya qo‘mondoni o‘rinbosari polkovnik Ma’murjon G‘aniyev huzurida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda federatsiya tomonidan amalga oshirilgan ishlar atroflicha muhokama etildi. Aytish kerakki, Yurtimizda, og‘ir atletika, badiiy gimnastika, yengil atletika, suzish, velosport va boshqalarni o‘z ichiga olgan “Funksional ko‘pkurash” sport turi tobora ommalashmoqda.
Mamlakatimiz aholisining, shuningdek, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari, kuch tuzilmalar harbiy xizmatchilari o‘rtasida mazkur yo‘nalishda ko‘plab musobaqalar tashkil etilib, shaxsiy tarkibning jismoniy tayyorgarliklari, sportga bo‘lgan e’tibor va ishtiyoqi oshirilmoqda.
Yig‘ilishda, o‘zida kuch, iroda va chidamlilikni talab etadigan ushbu sport turini yanada rivojlantirish hamda yoshlarni ushbu sportga qiziqtirish borasida qator chora-tadbirlarni olib borish zarurligi ta’kidlandi.
"Funksional ko‘pkurash"ni yangi bosqichga olib chiqish, hududlarda yangi to‘garaklar ochish, malakali murabbiylar jalb etish, respublika va xalqaro musobaqalarni tashkil etish, sportchilar uchun munosib shart-sharoitlar yaratish, moddiy texnik bazasini yanada mustahkamlash borasida qilinishi zarur bo‘lgan ishlar xususida to‘xtalib o‘tildi.
Mazkur yo‘nalishda aloqador mutasaddi vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda tegishli tadbirni tashkil etish borasida yo‘l xaritasini ishlab chiqish kelishib olindi.

На днях в Главном управлении охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан прошло собрание под руководством председателя федерации Функционального многоборья, заместителя командующего Национальной гвардией полковника Мамуржона Ганиева. На собрании подробно обсуждалась проделанная федерацией работа. Следует отметить, что в нашей стране все большую популярность приобретает функциональное многоборье, сочетающее элементы из разных видов спорта, таких как тяжелая атлетика, спортивная гимнастика, гиревой спорт, а также легкая атлетика, плавание и велоспорт и других. В частности, организуются соревнования среди населения, а также сотрудников правоохранительных органов, военнослужащих силовых структур, повышается физическая подготовка личного состава, их внимание и увлеченность спортом.
На встрече отмечена необходимость принятия ряда мер для дальнейшего развития этого вида спорта, требующего силы, воли и выносливости, а также для привлечения молодежи к спорту.
Определены задачи по выводу Функционального многоборья на новый уровень, открытию новых клубов в регионах, привлечению квалифицированных тренеров, организации национальных и международных соревнований, созданию достойных условий для спортсменов и дальнейшему укреплению материально-технической базы.
Также принято решение о разработке «Дорожной карты», предусматривающей реализацию вышеуказанных задач совместно с причастными министерствами и ведомствами, ведущими деятельность в этой сфере.