Жорий йилнинг 4-5 октябрь кунлари Ўзбекистон Функционал кўпкураш федерацияси спорт мажмуасида Миллий гвардия бўлинмалари ўртасида спортнинг Функционал кўпкураш тури бўйича мусобақа ўтказилди. Мазкур мусобақада Миллий гвардия Қўриқлаш бош бошқармаси ва ҳудудий бошқармалар, ҳарбий қисм ва таълим муассасаларидан 100 нафарга яқин ҳарбий хизматчи ва ходимлар иштирок этди.
Унда иштирокчилар жисмоний имконияти, чаққонлиги ҳамда руҳий тетиклигини намоён этдилар.
19 та жамоадан иборат спортчилар, енгил атлетика машқлари яъни ўтириб туриш, турникда тортилиш, қўлларга таяниб букиб ёзиш, пресс, тумба устидан сакраб ўтиш, югуриш, тошни силтаб кўтариш, тош кўтариб юриш, тренажёрларда ишлаш каби турлари бўйича ўзаро беллашдилар.
Якуний натижаларга кўра, 1-ўрин – Миллий гвардиянинг Тошкент шаҳридаги ҳарбий қисм жамоасига, 2-ўрин – Миллий гвардия Қўриқлаш бош бошқармаси жамоасига, 3-ўрин ўрин эса Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети жамоасига насиб этди.
Мусобақа шартларидан ўрин олган машқларни белгиланган меъёр талаблари асосида бажарган ғолиб ва совриндорлар дипломлар, медаль ва кубок билан тақдирланди.
Бу каби спорт мусобақаларни ўтказишдан кўзланган асосий мақсад “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси бўлинмаларида жисмоний тайёргарлик машғулотларига функционал кўпкураш спорт турини киритиш, ҳарбий хизматчи ва ходимлар орасида мазкур спортни кенг тарғиб қилиш бўйича йўл харитаси”нинг ижросини таъминлаш, ҳарбий хизматчи ва ходимларнинг жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланишга жалб қилиш натижасида соғлом турмуш тарзини шакллантириш, шунингдек функционал кўпкураш бўйича Миллий гвардия терма жамоасини шакллантиришдир.

4-5 октября текущего года в спортивном комплексе Федерации функционального многоборья Узбекистана прошли соревнования по функциональному многоборью среди подразделений Национальной гвардии. Участие приняли около 100 военнослужащих и сотрудников Главного управления охраны Национальной гвардии и региональных управлений, воинских частей и учебных заведений.
Участники продемонстрировали высокий уровень физической подготовки. Спортсмены в составе 19 команд боролись за победу, выполняя упражнения легкой атлетики, а также такие упражнения, как приседания, подтягивания, отжимания, прыжки через тумбу, бег, поднятие штанги, работа на тренажерах и др.
По итогам зрелищных и захватывающих состязаний 1-е место завоевала команда воинской части Национальной гвардии города Ташкента, 2-е место – команда Главного управления охраны Национальной гвардии, 3-е место – команда Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
Победители и призеры, выполнившие упражнения согласно установленным нормативам, были награждены дипломами, медалями и кубком.
Основной целью проведения подобных соревнований является обеспечение реализации «Дорожной карты по внедрению функционального многоборья в занятия по физической подготовке в подразделениях Национальной гвардии Республики Узбекистан, широкой пропаганде данного вида спорта среди военнослужащих и сотрудников», привлечения военнослужащих и сотрудников к регулярным занятиям физической культурой и спортом, а также формирование здорового образа жизни среди них.