Юртимизда янги кириб келган функционал кўпкураш спорт тури тобора оммалашиб, ривожланиб бормоқда. Эътиборлиси, мазкур спорт турига ёшларнинг ҳам қизиқиши, иштиёқи ортмоқда. Ҳозирда функционал кўпкураш спорт турини тарғиб этиш, жисмонан чиниққан спортчиларни аниқлаш, уларни нуфузли халқаро мусобақаларга тайёрлаш мақсадида, турли мусобақалар ўтказилиб келинмоқда. Жумладан, жорий йилнинг 2-3 октябрь кунлари Миллий гвардия “Динамо” спорт мажмуасида мамлакатимизда илк маротаба Функционал кўпкураш федерацияси, Миллий гвардия ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида, Функционал кўпкураш спорт тури бўйича Ўзбекистон чемпионати мусобақаси бўлиб ўтди.
Тадбирда Миллий гвардия қўмондонлиги, Ички ишлар вазирлиги, Функционал кўпкураш федерацияси раҳбарияти ва мураббийлари, шунингдек мамлакатимиздаги таниқли спортчилар, спорт клублари вакиллари ҳамда ОАВлари, блогерлар ва жамоатчилик иштирок этишди. Мусобақанинг очилиш маросимида федерация раиси М. Ғаниев, Функционал кўпкураш спорт тури Миллий гвардия қўмондони ташаббуси билан 2021 йилнинг апрел ойида ташкил этилганлиги, бугунги кунда мазкур спорт турини оммалаштириш борасида мамлакатимизда амалга оширилаётган чора-тадбирлар юзасидан сўз юритиб, барча иштирокчиларга омадлар тилади.
Шундан сўнг иштирокчиларни мусобақа шартлари билан таништириб беллашувларга старт берилди. Мусобақада 100 га яқин спортчилар, 21 ёшдан ошган ўғил ва қизлар якка тартибда беллашдилар. Баҳсларда қизлар 63 кг ва ундан ортиқ, эркаклар 85 кг ва ундан ортиқ вазн тоифасида, 4 босқичда, қоп билан ишлаш, тошни силтаб кўтариш, тортиниш, штанга кўтариш, югуриш каби 10 дан ортиқ, беллашув шартлари ва элементларини бажардилар. 2 кун давом этган қизғин беллашувларда иштирокчиларнинг, чидамлилиги, кучи, тезлиги ва бошқа турли жисмоний сифатлари намоён бўлди.
Мусобақа натижаларига кўра, ҳар бир вазн тоифасида аниқланган ғолибларга, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ходими М.Эргашев, федерация раиси М.Ғаниев, Ички ишлар вазири ўринбосари полковник Б. Абдуллаев, профессионал боксчи Осиё чемпиони И. Мадримов ҳамда федерация раиси ўринбосари Л.Рахматуллаевалар томонидан медаль, диплом ва қимматбаҳо совғалари топширилди.

СОСТОЯЛСЯ ЧЕМПИОНАТ УЗБЕКИСТАНА ПО ФУНКЦИОНАЛЬНОМУ МНОГОБОРЬЮ
В нашей стране становится все более популярным внедрение и развитие нового вида спорта – функционального многоборья. Примечательно, что наряду с этим растут интерес и увлечение молодежи этим видом спорта. В настоящее время с целью популяризации функционального многоборья, выявления физически подготовленных спортсменов, подготовки их к престижным международным чемпионатам проводятся различные соревнования. В частности, 2-3 октября текущего года в спортивном комплексе «Динамо» Национальной гвардии впервые в нашей стране совместно с Федерацией функционального многоборья, Национальной гвардией и Министерством внутренних дел состоялся чемпионат Узбекистана по функциональному многоборью.
В мероприятии приняли участие командование Национальной гвардии, руководства Министерства внутренних дел и Федерации функционального многоборья, тренеры федерации, а также известные спортсмены страны, представители различных спортивных клубов, СМИ, блогеры и общественность. На церемонии открытия председатель федерации М. Ганиев рассказал о том, что функциональное многоборье было учреждено в апреле 2021 года по инициативе командующего Национальной гвардией, а также о принимаемых в нашей стране мерах по популяризации этого вида спорта, и пожелал удачи всем участникам.
После этого участников ознакомили с условиями проведения соревнования, затем был дан старт состязаниям. Участие приняли юноши и девушки старше 21 года, всего соревновались около 100 спортсменов. В соревнованиях девушки в весовой категории 63 кг и выше, мужчины в весовой категории 85 кг и выше поборолись за победу в 4 этапа и выполнили более 10 условий и элементов чемпионата, таких как работа с мешком, рывки с гирей, подтягивания, подъем штанги и бег. В напряженных и зрелищных соревнованиях, длившихся 2 дня, участники продемонстрировали выносливость, силу, скорость и другие физические качества.
По окончании чемпионата сотрудник Администрации Президента Республики Узбекистан М. Эргашев, председатель федерации М. Ганиев, заместитель министра внутренних дел полковник Б. Абдуллаев, профессиональный боксер и чемпион Азии И. Мадримов и заместитель председателя федерации Л. Рахматуллаева вручили медали, дипломы и ценные подарки победителям в каждой весовой категории.