Funksional ko‘pkurash qanday sport turi
Funksional ko‘pkurash – bu ko‘p energiya talab qiluvchi, ko‘p bo‘g‘imli harakatlardan foydalanadigan sport turi bo‘lib, u erkin og‘irlikdagi mashqlar, shaxsiy tana og‘irligi bilan mashqlar, siklik (kardio) mashqlardan foydalangan holda maxsus tuzilgan komplekslar to‘plamlarini birlashtirib, bir vaqt davomida uzluksiz bajarishlarni o‘z ichiga oladi.
Ushbu sport turining asosiy vazifasi – tananing turli tizimlarini jadal rivojlantirish va umumiy sog‘likni mustahkamlashdan iborat. Kombinatsiyalashgan mashqlar ishtirokchilarni chiniqtirish, ularni chidamlilik darajasini oshirish, jismoniy imkoniyatlarini har qanday yuklamaga moslashtirish.
Mashqlar komplekslarini ishlab chiqishning asosi bu ko‘p funksionallik tamoyilidir, bu esa tananing barcha funksiyalarini raqobat yo‘li bilan ishlatish va jismoniy jihatdan eng yaxshi tayyorlangan sportchilarni aniqlash imkonini beradi. Jismoniy qobiliyatlarni oshirish va rivojlantirish hamda har qanday holatlarga moslashtirish qobiliyati funksional har qanday sharoitlarda, har qanday yuklamalarga moslashuvchanlik funksional afzalligidir.
Funksional ko‘pqirralilik ko‘nikmalarga erishish orqali zarur bo‘lgan boshqa barcha sport turlari uchun ham foydali bo‘ladi.
Yangiliklar
9 Okt
Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi boʻlinmalari oʻrtasida sportning FUNKSIONAL koʻpkurash (krossfit) boʻyicha musobaqa oʻtkazildi
Joriy yilning 4-5 oktabr kunlari Oʻzbekiston FUNKSIONAL koʻpkurash federatsiyasi sport majmuasida Milliy gvardiya boʻlinmalari oʻrtasida sportning FUNKSIONAL koʻpkurash turi boʻyicha musobaqa oʻtkazildi. Mazkur musobaqada Milliy gvardiya Qoʻriqlash bosh boshqarmasi va hududiy boshqarmalar, harbiy qism va taʼlim muassasalaridan 100 nafarga yaqin harbiy xizmatchi va xodimlar ishtirok etdi. Unda ishtirokchilar jismoniy imkoniyati, chaqqonligi hamda ruhiy tetikligini namoyon etdilar. 19 ta jamoadan iborat sportchilar, yengil atletika mashqlari yaʼni oʻtirib turish, turnikda tortilish, qoʻllarga tayanib bukib yozish, press, tumba ustidan sakrab oʻtish, yugurish, toshni siltab koʻtarish, tosh koʻtarib yurish, trenajyorlarda ishlash kabi turlari boʻyicha oʻzaro bellashdilar. Yakuniy natijalarga koʻra, 1-oʻrin – Milliy gvardiyaning Toshkent shahridagi harbiy qism jamoasiga, 2-oʻrin – Milliy gvardiya Qoʻriqlash bosh boshqarmasi jamoasiga, 3-oʻrin oʻrin esa Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti jamoasiga nasib etdi. Musobaqa shartlaridan oʻrin olgan mashqlarni belgilangan meʼyor talablari asosida bajargan gʻolib va sovrindorlar diplomlar, medal va kubok bilan taqdirlandi. Bu kabi sport musobaqalarni oʻtkazishdan koʻzlangan asosiy maqsad “Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi boʻlinmalarida jismoniy tayyorgarlik mashgʻulotlariga funksional koʻpkurash sport turini kiritish, harbiy xizmatchi va xodimlar orasida mazkur sportni keng targʻib qilish boʻyicha yoʻl xaritasi”ning ijrosini taʼminlash, harbiy xizmatchi va xodimlarning jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shugʻullanishga jalb qilish natijasida sogʻlom turmush tarzini shakllantirish, shuningdek funksional koʻpkurash boʻyicha Milliy gvardiya terma jamoasini shakllantirishdir.
28 Okt
2021
YOSH GVARDIYACHILAR O‘RTASIDA FUNKSIONAL KO‘PKURASH MUSOBAQASI
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qo‘riqlash boshqarmasi tashabbusi bilan 27 oktyabr' kuni Nukus shahrida sportning Funksional ko‘pkurash turi bo‘yicha boshqarma boshlig‘i kubogi musobaqasi bo‘lib o‘tdi.Musobaqada To‘rtko‘l, Chimboy va Xo‘jayli tumanlarida joylashgan harbiy vatanparvarlikka ixtisoslashtirilgan maktablarda ta'lim olayotgan o‘quvchilar ishtirok etib, o‘z mahoratlarini sinovdan o‘tkazishdi. Jamoalarning musobaqa shartlarini qanday darajada bajarishlari haqamlar hay'ati tomonidan baholab borildi. Sinovlarda faol ishtirok etib, barcha shartlarni aniq va xatosiz bajargan ishtirokchilar musobaqa so‘ngida munosib taqdirlandilar.                          Umumiy hisobga ko‘ra To‘rtko‘l tumanidagi 18-sonli maktab o‘quvchilari o‘z epchilliklarini namoyon etib birinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan bo‘lishsa, ikkinchi o‘rin Xo‘jayli tumanidagi 15-sonli maktab jamoasiga nasib etdi. Nukus shahridagi 44-sonli maktabining yosh gvardiyachilariga esa shohsupaning uchinchi o‘ringa munosib ko‘rildi. G‘oliblar kubok, medal', diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi. Shu bilan birga faollik ko‘rsatgan Chimboy tumani 36-sonli maktabning yosh gvardiyachilari ham tashkilotchilar tomonidan munosib taqdirlandilar.                      Sport o‘zaro ahillikni, do‘stlikni targ‘ib etuvchi asosiy vositadir. Bu kabi musobaqalar ham yoshlarning jismonan chiniqishlari, o‘zaro tajriba almashishlariga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Что из себя представляет функциональное многоборье
Функциональное многоборье – это спорт, где используются многосуставные, энергоёмкие движения, которые объединяются в беспрерывный комплекс упражнений, с задействованием собственного веса, свободных отягощений и циклической работы.
Основными задачами функционального многоборья являются интенсивное развитие различных систем организма и общее укрепление здоровья. Комбинированные упражнения позволяют закалить занимающихся, повысить уровень их выносливости, адаптировать физические возможности к любым непредвиденным нагрузкам.
В основе разработки комплексов упражнений лежит принцип многофункциональности, что дает возможность соревновательным путем задействовать все функции организма и выявить наиболее разносторонне физически подготовленных спортсменов. Приобретение и развитие физических навыков и возможности адаптации организма к любым нагрузкам в любых условиях является самым универсальным с точки зрения обеспечения функциональных преимуществ.
Навыки, которые необходимы для достижения успеха в функциональном многоборье, будут полезны и во всех других видах спорта по отдельности.
21 Июн
2022
Международный марафон Befit Race-2022
19 июня на территории горного курорта «Амирсой» состоялся масштабный международный марафон Befit Race-2022.  В состязаниях участвовали команды из Казахстана, России, ОАЭ и других стран, а также Национальной гвардии, МВД и Федерации функционального многоборья Узбекистана. В забеге на 5 км с 14 препятствиями приняло участие более 30 команд, в каждой из которых было по 4 участника (трое мужчин и одна женщина). Спортсмены, благодаря своей ловкости и командной работе, быстро и точно проходили сложные препятствия в нестандартных условиях.  В результате напряженной, но зрелищной гонки почетное 1-е место заняла команда Национальной гвардии (Валентина Кибальникова, Мухаммад Тураев, Бахриддин Умаралиев и Суннат Салимов). Выражаем благодарность нашему тренеру, военнослужащей Управления Национальной гвардии по городу Ташкенту Александре Котляровой, за подготовку и четкую организацию работы команды.  Мы искренне поздравляем ребят с победой и желаем дальнейших успехов и достижений на международном чемпионате «Abu Dhabi Spartan World Championship»!
21 Мая
35 юношей и девушек испытали себя на очередном соревновании, организованном Федерацией функционального многоборья и Национальной гвардией. В данном соревновании среди детей с ограниченными возможностями, прошедшем впервые в нашей стране, приняли участие ребята из школы-интерната № 100 Алмазарского района столицы. Стоит отметить, что воспитанники уже несколько месяцев занимаются в кружке функционального многоборья. Благодаря этому дети под присмотром судей выполнили нормативы без нарушений, и несмотря на свои ограничения продемонстрировали невероятное стремление к победе. Участники двух возрастных категорий выполнили нормативы, разделенные специально для мальчиков и девочек. Первыми приступили мальчишки: они выполнили 1-й (приседания и беговые упражнения) и 2-й (упражнения "баттерфляй" и передвижение по тумбам) комплексы упражнений. Девочки не уступали ребятам, также стараясь выполнить условия точно и без ошибок. Данные упражнения оказались не сложными для детей: ребята регулярно выполняют их в кружке функционального многоборья. Соревнование, наполненное радостными моментами, послужило укреплению дружеских отношений между воспитанниками. Победителям, а также призерам дополнительных номинаций вручили памятные подарки от организаторов.В дальнейшем по инициативе Федерации планируется проведение подобных соревнований по всей стране.
26 Мар
Федерация Функционального многоборья совместно с Некоммерческим социально информационным проектом Downside sport - «Меняем стереотипы спорт для всех» при поддержке Национальной Гвардии, провели соревнования по функциональному многоборью среди детей с ментальными особенностями (синдромом Дауна). Конечно, дети были не в силах самостоятельно выполнять условия данного вида спорта, требующего ловкости, координации и скорости, поэтому ребятам помогала группа специальных волонтеров.Участники выполнили условия в виде веселой эстафеты. Мальчишки и девчонки, принявшие участие в возрастных категориях 3-5, 7-14 и 18 лет, выполнили простые спортивные элементы, такие как обход специальных препятствий, прыжки через ящики, выполнение кувырков. 45 детей из разных областей республики успешно справились с заданиями и пришли к финишу при поддержке волонтеров и близких.За счет выполнения упражнений функционального многоборья у детей дополнительно совершенствуются физические возможности, опорно-двигательный аппарат. Развиваются навыки, позволяющие оценить ситуацию, действовать быстро, сообща и приспосабливаться к социальной жизни. По окончании зрелищных состязаний стали известны имена победителей и призеров, им вручили памятные подарки.