Қорақалпоғистон Республикаси Қўриқлаш бошқармаси ташаббуси билан 27 октябрь куни Нукус шаҳрида спортнинг Функционал кўпкураш тури бўйича бошқарма бошлиғи кубоги мусобақаси бўлиб ўтди.
Мусобақада Тўрткўл, Чимбой ва Хўжайли туманларида жойлашган ҳарбий ватанпарварликка ихтисослаштирилган мактабларда таълим олаётган ўқувчилар иштирок этиб, ўз маҳоратларини синовдан ўтказишди. Жамоаларнинг мусобақа шартларини қандай даражада бажаришлари ҳақамлар ҳайъати томонидан баҳолаб борилди.
Синовларда фаол иштирок этиб, барча шартларни аниқ ва хатосиз бажарган иштирокчилар мусобақа сўнгида муносиб тақдирландилар. Умумий ҳисобга кўра Тўрткўл туманидаги 18-сонли мактаб ўқувчилари ўз эпчилликларини намоён этиб биринчи ўринни қўлга киритган бўлишса, иккинчи ўрин Хўжайли туманидаги 15-сонли мактаб жамоасига насиб этди. Нукус шаҳридаги 44-сонли мактабининг ёш гвардиячиларига эса шоҳсупанинг учинчи ўринга муносиб кўрилди. Ғолиблар кубок, медаль, диплом ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди. Шу билан бирга фаоллик кўрсатган Чимбой тумани 36-сонли мактабнинг ёш гвардиячилари ҳам ташкилотчилар томонидан муносиб тақдирландилар.
Спорт ўзаро аҳилликни, дўстликни тарғиб этувчи асосий воситадир. Бу каби мусобақалар ҳам ёшларнинг жисмонан чиниқишлари, ўзаро тажриба алмашишларига хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

По инициативе Управления охраны Республики Каракалпакстан 27 октября в городе Нукусе состоялось соревнование по функциональному многоборью на Кубок начальника управления. Участие приняли, а также проверили свои навыки ученики специализированных школ по военно-патриотическому направлению, расположенных в Турткульском, Чимбайском и Ходжейлийском районах. Процесс выполнения условий соревнования оценивал судейский состав.
По окончании соревнований были награждены молодые гвардейцы, принявшие активное участие и выполнившие все условия четко и без ошибок. В итоге места распределились следующим образом: ученики школы № 18 Турткульского района продемонстрировали свою ловкость и заняли 1-е место, команда школы № 15 Ходжейлийского района – 2-е место. Молодые гвардейцы из школы № 44 города Нукуса расположились на 3-м месте. Победители были награждены кубком, медалями, дипломами и ценными подарками. Также организаторы наградили команду школы № 36 Чимбайского района, отличившуюся особой активностью.
Спорт – главное средство пропаганды взаимной гармонии и дружбы. Такие соревнования важны еще и тем, что служат физическому воспитанию молодежи и обмену опытом.